Kiedy i dlaczego trzeba zamontować wkłady kominowe?
Zmieniające się przepisy dotyczące możliwości korzystania z kotłów bezklasowych i niespełniających wymogów dyrektywy EcoDesign oraz ograniczających swobodę używania systemów zasilanych węglem kamiennym sprawiają, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na wymianę źródła ciepła. Zwykle wybierają oni nowoczesne konstrukcje pelletowe, gazowe albo przeznaczone do spalania ekogroszku tam, gdzie to możliwe. Takie zmiany wymagają jednak dostosowania posiadanej instalacji do odprowadzania gazów spalinowych, ponieważ musi ona odpowiadać parametrom nowego urządzenia grzewczego zarówno, jeżeli chodzi o przepustowość, jak i odporność na czynniki zewnętrzne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie więc montaż wkładów kominowych. W Lublinie ich dobór i instalację można zlecić firmie Walzar specjalizującej się w usługach kominiarskich. Przyjrzymy się, co powinno się wiedzieć na ten temat.
Czym są wkłady kominowe?
Wkład kominowy to system przeznaczony do odprowadzania gazów powstających przy spalaniu opału składający się ze specjalnie wyprofilowanych kształtek. Mogą one być zrobione z ceramiki lub blachy stalowej o właściwościach żaroodpornych, a w przypadku systemów do kotłów gazowych także kwasoodpornych. Najważniejszymi komponentami wkładu są spust do odprowadzenia kondensatu, wyczystka, trójnik, czopuch, a także rury o dopasowanej do wysokości budynku długości oraz niekiedy akcesoria dodatkowe np. daszek czy tzw. strażak. W nowo wznoszony obiektach wkład jest umieszczany w obudowie wykonanej z pustaków i pełniącej funkcję stelażu nośnego. W starszych budynkach zakłada się go wewnątrz istniejącego przewodu kominowego.
Dlaczego warto korzystać z wkładów kominowych?
Wkłady kominowe to doskonały sposób na wykonanie sprawnej i niezawodnej instalacji pozwalającej na wyprowadzanie dymów i spalin poza budynek. Są one też świetnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o modernizację komina i dopasowanie go do nowego kotła. Ich zaletą jest prosty montaż, przystępna cena oraz szeroki wybór średnic i przekrojów. Ich gładka powierzchnia zwiększa też efektywność przepływu.